Záchranáři v ZZS MSK uvedli do provozu dvanáct nových sanitních vozidel

Ve čtvrtek 16. května ráno převzali záchranáři ZZS MSK do užívání nové sanitní vozidla. Slavnostní akce, která se při této příležitosti uskutečnila ve výjezdovém areálu v Ostravě-Zábřehu, se zúčastnili představitelé Moravskoslezského kraje, měst Karviná a Frýdek-Místek,  

„V záchraně lidského života mnohdy rozhodují vteřiny, moderní vybavení je pro práci záchranářů bezpochyby nepostradatelné. Jsem proto rád, že budou lidem v našem regionu sloužit další nová a spolehlivá vozidla. V letošním roce uvolnil Moravskoslezský kraj 35 milionů korun na dalších 10 plně vybavených sanitek. A je skvělé, že na techniku přispívají i obce. Naši občané tak mohou mít jistotu, že o ně bude v případě potřeby postaráno a mohou se cítit bezpečně,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

 

Zdravotnická záchranná služba v roce 2018 vysoutěžila dvanáct zásahových vozidel. Pořizovací hodnota nové techniky činí 27 690 000 korun a jde o investiční prostředky ZZS MSK pro rok 2018.

Jedno z vozidel určených pro zásahy v režimu rychlé zdravotnické pomoci, bylo pořízeno z dotace Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Na vybavení vozidel se finančně podílela také město Karviná, které poskytlo finanční prostředky pro nákup nákladné zdravotnické techniky do jedné sanitky, konkrétně defibrilátoru a ventilátoru. Město Frýdek-Místek se podobně podílelo nákupem ventilátoru.

„Naše sanitní vozidla denně vyjíždějí průměrně k 320 zásahům a řada pacientů je v bezprostředním ohrožení života. Technika, kterou používáme, proto musí být naprosto spolehlivá a její pravidelná obměna samozřejmá. Jen tak můžeme zajistit rychle dostupnou a kvalitní péči našim pacientům", řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, Roman Gřegoř.

Vozový park zdravotnické záchranné služby čerstvě obohatí:

  • Čtyři vozidla s pohonem 4x2 pro provoz v městském terénu, jde o automobily MB Sprinter. Jsou určena pro posádky RLP Karviná, RZP Ostrava (stanoviště IBC a Martinov) a RZP Havířov.
  • Tři vozidla s pohonem 4x4 pro provoz v náročném terénu, rovněž jde o vozidla Mercedes. Určena jsou pro RZP Vítkov, RZP Frýdek-Místek a RZP Město Albrechtice.
  • Pět vozidel s pohonem 4x4 pro provoz v náročném terénu (vozidla VW Transporter T6). Tato budou nasazena v rámci posádek RZP ve městech Bruntál, Třinec, Opava, Odry a RZP Frenštát pod Radhoštěm.

Po slavnostním předání klíčů od vozidel již nové sanitní automobily odjely, aby se zapojily do své náročné služby pacientům.

    PhDr. Lukáš Humpl,tiskový mluvčí ZZS MSK