Kryštůfek záchranář dětem

Cílem projektu „Kryštůfek záchranář dětem“ je potěšit dětské pacienty, kteří se ocitnou v péči záchranářů.

Právě pro děti bývá ošetřování a transport na palubě sanitního vozu mnohdy velmi stresující záležitostí. Přinést malým pacientům alespoň trochu radosti, zabavit je a zmenšit jejich strach, to jsou hlavní myšlenky nového projektu. Pomáhá při tom plyšová hračka, mající podobu malého záchranáře, která je k dispozici na palubách sanitních vozidel. Záchranáři hračku dávají zejména dětem, jež stráví na palubě sanitky delší dobu, těm, které jsou vážně nemocné či zraněné, nebo bez doprovodu svých rodičů. Plyšová postavička dítě následně provází i během jeho další léčby v nemocnici. Je to zcela konkrétní pomoc dětem.

Nad akcí „Kryštůfek záchranář dětem“ převzala patronát Asociace Zdravotnických záchranných služeb ČR. Mecenášem projektu se stala společnost Kapitol, a.s., která jej umožnila realizovat z finančního hlediska. K projektu se připojila většina krajských záchranných služeb a dětským pacientům je pro první rok k dispozici několik tisíc plyšových kamarádů.

Projekt umožňuje pomoc dětem i jinak, než medicínsky. Jsem velmi rád, že v dnešní ekonomicky obtížné době je možné zrealizovat tuto hluboce lidskou myšlenku. A chtěl bych na tomto místě poděkovat všem, kteří se na ní podílejí.

autor PhDr. Lukáš Humpl

Projekt byl odstartován 12. července 2011 v Ostravě, protože jeho myšlenka a velká část příprav vznikla právě v Moravskoslezském kraji. V průběhu roku se postupně zapojily i další záchranné služby v ČR. Po roce byla vyhodnocena účelnost celého projektu. Lze jednoznačně říci, že „Kryštůfek záchranář“ se v praxi plně osvědčil. Dětští pacienti na něj ve většině případů reagují velmi pozitivně a jako prospěšný ho hodnotí i samotní záchranáři. Proto bylo rozhodnuto o dalším pokračování projektu.

Více informací na oficiálních stránkách www.krystufek-zachranar.cz