Aktuálně

Dnes je Den národní tísňové linky 155

15. 05. 2020

15. květen je den, kdy si již počtvrté v celé České republice připomínáme význam tísňové linky 155 a vzdáváme hold pracovníkům zdravotnických operačních středisek a pracovníkům výjezdových skupin zdravotnických záchranných služeb.

Zdravotnická záchranná služba je tu pro všechny připravená 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně, poskytnout neodkladnou odbornou péči, jestliže je v ohrožení vaše zdraví nebo váš život.

V minulém roce přijali operátoři linky 155 celkem 1 700 555 tísňových volání. Číslo 1 137 701 odpovídá počtu všech našich loňských výjezdů. Ošetřili jsme 993 424 pacientů, to je v podstatě každý desátý občan ČR. Pokud bychom si dali tu práci a začali počítat, zjistíme, že v průměru třikrát za minutu zazvoní na některém z našich operačních středisek telefon, operátorka pak přibližně každých 28 sekund vyšle ze základny vozidlo záchranné služby. A aby byl výčet čísel úplný, dodejme, že výjezdových základen je v současnosti v České republice 311 a na nich v pohotovosti 597 výjezdových skupin.

Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi záchranáři a těmi, kdo potřebují pomoc. Operátoři, kteří obsluhují tísňovou linku, jsou vyškolení zdravotničtí záchranáři, nebo zdravotní sestry se specializací. Pracují pod neustálým stresem, v krátkém čase musí dělat závažná rozhodnutí a nesmí si dovolit udělat chybu.

Období epidemie COVID-19 ukázalo na nepostradatelnost, ale i zranitelnost záchranek. Všichni naši pracovníci byli zejména v počátečním období vystaveni značnému riziku a pracovali pod velkým tlakem. Na oplátku se nám dostalo doposud nebývalé vlny podpory a uznání ze strany veřejnosti. Děkujeme.

Současná epidemiologická situace nám neumožňuje oslavit Den linky 155 uspořádáním oblíbených edukačních akcí pro veřejnost. Oslavme ji proto pouze symbolicky a připomeňme si tak každodenní nasazení pracovníků zdravotnických záchranných služeb.

Dnes je Den národní tísňové linky 155
Dnes je Den národní tísňové linky 155
Dnes je Den národní tísňové linky 155
Dnes je Den národní tísňové linky 155
Dnes je Den národní tísňové linky 155
Dnes je Den národní tísňové linky 155