Aktuálně

Výstava "Záchrankou kolem světa"

31. 07. 2020

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje letos slaví 40 let své existence a zároveň i 30 let základny Letecké záchranné služby s volacím znkem Kryštof 06.

Součástí oslav je i výstava v Muzeu v Hradci Králové s názvem „Záchrankou kolem světa“, která potrvá do 1. listopadu 2020. Exponáty jsou ze sbírky soukromého sběratele, který je zároveň lékařským náměstkem Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje MUDr. Anatoile Truhláře. Své první exponáty získal ve svých třinécti letech, v roce 1987. Prvními modely jeho sbírky byly sovětské sanitky Latvija a Volha. Návštěvníci této naprosto ojedinělé výstavy uvidí "hračky" a modely sanitních vozidel, vlaků, letadel a vrtulníků, používaných pro transport pacientů i zdravotnického personálu ve 40 zemích. Vystavené modely jsou v měřítku od 1 : 6 až po 1 : 700. „Návštěvníci uvidí většinu sbírky, tedy asi 1500 exemplářů,“ uvedl doktor Truhlář. Upozornil také na modely prototypů vozidel, které se nikdy sériově nevyráběly.

„Anatoil Truhlář je nejvýznamnějším sběratelem sanitní tématiky u nás. Nejsou to jen autíčka, ale i vlaky, letadla, vrtulníky, motocykly, záchranářské provozy, jde-li to tak nazvat, z konce 19. a počátku 20. století. Návštěvníci se mohou těšit na téměř dva tisíce vystavených modelů ve všech možných měřítkách. Myslím si, že zejména páni kluci se pomějí, když k nám přijdou“, komentoval výstavu ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Grulich.

Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava
Výstava