Aktuálně

Nové Sprintery pro vozový park jihomoravské záchranky

03. 09. 2020

Devět nových sanitních vozů dnes převzala jihomoravská záchranka od svého zřizovatele. Sanity jsou postaveny na podvozcích vozidla Mercedes Benz Sprinter 419 se zabudovanou kompletní zdravotnickou zástavbou a všemi výstražnými systémy, v souladu s příslušnou legislativou ČR. Jde o nejsilnější výkonovou variantu, což je 140 kW (190 koní), vozidla jsou vybavena automatickou převodovkou 7G - Tronic Plus. „Pro bezpečnost posádek je v sanitce airbag řidiče i spolujezdce, dále okenní, hrudní a boční airbagy. Samozřejmostí je ESP, tedy elektronický stabilizační program, včetně asistenta potlačení bočního větru. Snažíme se o to, aby naše sanitky byly neustále vylepšovány, což má být přínosem jak pro pacienta, tak pro naše zdravotníky,“ vysvětluje Hana Albrechtová, ředitelka ZZS JmK.  A dodává: „Vozidla navíc plní nejnovější emisní normu EURO 6, ráda konstatuji, že i při plnění náročných výjezdových úkolů myslíme při pravidelné obměně vozového parku na ekologii.“

Ve vozidlech jsou již klasické tlačítkové ovládací systémy v prostoru řidiče nahrazeny digitálními. Kromě toho došlo po technických změnách v konstrukci podvozku i k drobným úpravám v rozmístění ovládacích prvků v řidičském prostoru. „Dalším vylepšením je vybavení hlavního světlometu LED technologií a integrace zadní kamery a výstražných světel do zadního spoileru. Tímto opatřením došlo k podstatnému zvýšení ochrany těchto prvků před mechanickým poškozením. Naši řidiči jsou s tímto typem vozidla již seznámeni z předcházející dodávky sanitek. Nyní se zaměřujeme na celkovou modernizaci zdravotnické zástavby při využití kromě jiného i elektrohydraulických nosítek, což bude znamenat významný kvalitativní posun,“ doplňuje technický náměstek ZZS JmK Pavel Chvalina.

Nová vozidla v celkové hodnotě 21 990 600,- / 26 608 626,- Kč budou rozmístěna do devíti základen: dva kusy do Brna - Bohunic a po jednom vozidle do Brna - Ponavy, Brna - Černovic, do Tišnova, Boskovic, Hustopečí, Kyjova a Hrušovan nad Jevišovkou. „Fungující integrovaný záchranný systém, kterého je zdravotnická záchranná služba součástí, je pro vedení kraje jednou z priorit. Svoji důležitou roli prokazují záchranáři každodenní prací při záchraně lidských životů a je nutné říci, že také v posledních měsících byli a stále jsou perfektně fungující součástí velkého týmu v rámci koronavirové epidemie. Jsem proto rád, že se nám i v ekonomicky nepříznivém období daří financovat obnovu vozového parku, a tím zvýšit kvalitu technického vybavení jihomoravských záchranářů,“ říká hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Jihomoravská záchranka k dnešnímu dni disponuje celkem 80 vozidly RLP/RZP. Z tohoto počtu je 22 vozidel záložních, určených k okamžité náhradě těch sanitek, u kterých se projeví porucha nebo jsou z jiného důvodu náhle vyřazeny z provozu. „Před několika týdny jsme obdrželi tři nové vozy Škoda Kodiaq, které už slouží v rámci setkávacího systému. A teď rádi přebíráme devět nových Sprinterů, v prosinci očekáváme další dodávku. Pravidelně obměňujeme sanitky s největším nájezdem kilometrů a s největším opotřebením. Je třeba dodat, že počet najetých kilometrů se v posledních letech zvyšuje, vloni naše sanitky ujely celkem 2 757 701 km,“ uzavírá Hana Albrechtová.

Nové Sprintery pro vozový park jihomoravské záchranky
Nové Sprintery pro vozový park jihomoravské záchranky
Nové Sprintery pro vozový park jihomoravské záchranky