Aktuálně

GOLEM SLAVÍ JIŽ PATNÁCTÉ NAROZENINY

20. 05. 2021

Záchranářský modul pro likvidaci následků hromadných neštěstí a mimořádných událostí slavnostně převzala pražská záchranka do svého vozového parku „včera touto dobou, ale přesně před již 15 lety“.

Tato unikátní technika – jméno Golem vybrali sami Pražané – může být primárně využita při velkých haváriích v dopravě nebo průmyslu, událostech přírodního charakteru a své nezastupitelné místo má ve vybavení záchranných složek i s ohledem na bezpečnostní situaci v Evropě.

Jeho hlavním úkolem je poskytnout mobilní zázemí záchranářským týmům v mimořádných situacích, kdy likvidace zdravotnických následků může trvat i několik dní. Modul obsluhuje jedna osoba v podobě jeho řidiče (řidič MHN), která je schopna během krátké doby přivézt na místo události vše potřebné a zastoupit tak několik sanitních vozidel najednou.

Minulý rok dostal Golem nový tahač. Mercedes Benz Actros 963-4-E s pohonem všech kol disponuje oproti svému předchůdci, rovněž Mercedesu, mooel 1841, silnějším výkonem. To, vzhledem k vysoké hmotnosti návěsu, která dosahuje až 26 tun, usnadní dopravu modulu na hůře dostupná místa.

Záchranná služba využívá Golem při událostech, které mají potenciál vysokého počtu zraněných, typicky jde o novoroční oslavy v centru města, sportovní či kulturní akce nebo demonstrace. Tento speciál po svém rozložení umožňuje zdravotníkům souběžně ošetřovat přímo na místě až 12 zraněných osob na lůžkách intenzivní péče.

Na bohatou fotogalerii a detailní informace o Golemovi se můžete podívat mimo jiné zde v článku, který jsme uveřejnili již v roce 2015. Jinak Golem se snad brzy dočká kromě nového tahače také modernizace návěsu.

Jana Poštová, mluvčí ZZS HmP

GOLEM SLAVÍ JIŽ PATNÁCTÉ NAROZENINY
GOLEM SLAVÍ JIŽ PATNÁCTÉ NAROZENINY
GOLEM SLAVÍ JIŽ PATNÁCTÉ NAROZENINY
GOLEM SLAVÍ JIŽ PATNÁCTÉ NAROZENINY