Vážené kolegyně, vážení kolegové, čtenářky a čtenáři,
Je pro nás velkou ctí a radostí, že Vám, odborné veřejnosti, můžeme předložit 4.vydání naší knížky. Při psaní 1.vydání jsme takový zájem neočekávali ani v těch nejodvážnějších představách.
Od doposud posledního, 3.vydání této knihy, uplynulo 5 let. Naše společnost se od té doby významně změnila. Konfrontovaly nás situace, na které jsme vůbec nebyli připraveni ani jako jednotlivci, ani jako společnost. Na jedné straně žijeme v přepychu, o kterém se generacím našich předků ani nesnilo, na druhé straně nás pohlcují nejistota, obavy z budoucnosti, zbytečný spěch a permanentní stres, kterému nerozumíme. Dozvídáme se, že desítky procent našich dětí žijí v úzkostech, některé přímo v depresích s nadužíváním léků. Spousta našich potomků není schopna adaptace na sebemenší stres, přičemž virtuální realita se stává jejich dominantním světem. Nedaleko našich hranic, v civilizované Evropě se lidé zabíjejí v nesmyslné válce. Prošli jsem si epidemií Covid, která postihla nejen zdraví mnoha lidí, ale zároveň obnažila charaktery a životní motivace mnohých jedinců. Prožívali jsme společně hrůzu na filozofické fakultě, jejíž nesmyslnost nikdy nevstřebáme, a které stále nejsme ochotni uvěřit. Politologové, politici, finančníci, ekonomové, komentátoři a experti na všechno se předhánějí v úvahách, analýzách a prognózách. Naše společnost je nemocná.
Jak nám opakovaně potvrzují četné recentní (nejen) zkušenosti, ve všech sociálních krizích, které prožíváme, hrají klíčovou, nezastupitelnou a bazální roli především zdravotníci. A to hlavně ti, kteří jsou ochotni pracovat v režimu 24/7, často nad rámec svých povinností. Snaha o záchranu života je stále tím nejdůležitějším imperativem a mementem, ze kterého můžeme (de facto musíme) jako celá společnost vycházet. Pokud budeme zásady empatie, pomoci a záchrany našich bližních extrapolovat do veškerého našeho úsilí, pak má naše civilizace šanci na přežití.
V medicíně urgentních stavů je dnes samozřejmostí snaha o posunutí kvalifikované pomoci na místo vzniku neodkladného, život ohrožujícího stavu. Zároveň se snažíme vytvářet nové postupy a doporučení s ideou větší šance na přežití. Některými z nich se budeme nově zabývat i v knížce, kterou právě držíte v rukou, např. možností podání plné plné krve v přednemocniční péči, kontinuální srdeční masáží a extrakorporální oxygenací či prioritami ošetření mozkolebečního traumatu u dětí.
Základním kamenem urgentní medicíny však stále zůstávají 63 let stará Safarova doporučení. Můžeme je na základě nových vědeckých poznatků lehce upravovat, ale paradigma léčby urgentních stavů je stejné. A to se týká i účelné farmakoterapie, bez které kvalitní urgentní medicínu provádět nelze.
Vážení čtenáři, naším přáním je, aby Vám tato knížka co nejvíce umožnila proniknout do tajů urgentní medicíny a zároveň Vám přejeme, abyste tyto znalosti byli nuceni využívat ve Vaší praxi co nejméně.
V úctě Jiří Knor a Jiří Málek
Anotace
Nakladatelství Maxdorf předkládá odborné veřejnosti 4.vydání knihy Farmakoterapie urgentních stavů. Od doposud posledního, 3.vydání této knihy, uplynulo 5 let. Nové vydání nabízí aktualizovaný klinický pohled na nejčastěji používané a de facto nepostradatelné léky v podmínkách přednemocniční neodkladné péče. Jednou z hlavních součástí knihy je abecední seznam základních léků používaných v neodkladných situacích, jejich charakteristika, indikace, kontraindikace, dávkování, způsob podání a významné interakce. Další hlavní část je věnována klinickým situacím, které vyžadují rychlé řešení. Jsou uvedeny základní příznaky, diferenciální diagnostika a doporučený postup, vybrané stavy jsou doplněny kazuistikami z klinické praxe lékaře záchranné služby. Kromě toho jsou v knize uvedeny ještě jednotlivé cesty podání farmak včetně netradičních způsobů a na závěr je uveden abecední seznam firemních názvů léků. Zároveň se kniha zabývá snahami o zavádění nových postupů, např. možností podání plné krve v přednemocniční péči, kontinuální srdeční masáží a extrakorporální oxygenací či prioritami ošetření mozkolebečního traumatu u dětí. Autoři doufají, že kniha pomůže všem zdravotníkům v jejich práci a sekundárně tak zajistí pacientům překonání kritických událostí.